19 főzőtipp a legkiválóbb séfek konyhájából
Hirdetés
Egyetérthetünk abban, hogy a főzés művészet. Épp ezért nem csak a főzőtehetségünkben kell bíznunk, de a szabályokban is. Mi több, a főzésnek saját titkai is vannak, melyeket a séfek hátrahagytak a következő generációnak.
Összegyűjtöttünk néhány kevésbé ismert trükköt, amik segítségével még ízesebb ételeket készíthetsz, sőt ezeket a tippeket a világ legjobb konyháiban is alkalmazzák.
1. Imádod a chili paprikát, de szeretnéd, ha kevésbé csípne? Nincs más dolgod, mint eltávolítani a magokat és az ereket, majd megmosni a paprikát hideg vízben. A csípősség eltűnik, ám az íze megmarad.
2. Olaj nélkül is készíthetsz ropogós héjú burgonyát, ha egyszerűen lisztbe forgatod, majd megsütöd őket.
3. Számolod a kalóriákat? A zsíros tejszínt cseréld felvert tojásfehérjére.
4. Ha nem vagy benne biztos, hogy forró vagy hideg vízbe tedd a zöldségeket, tartsd észben a következő tippet: a föld alatt termő zöldségeknek hideg vízre, míg a föld felett termőknek forró vízre van szükségük.
5. Amikor tojásfehérjét versz habbá, úgy ellenőrizheted az állagát, hogy fejjel lefelé fordítod a tálat. Ha kész van, a hab a tálban marad.
6. Használj fóliában sült céklát a salátákhoz: a főtt céklával ellentétben, a sült sokkal több vitamint tartalmaz, mi több, sütés közben megőrzi az ízét és a színét is.
7. A hagymavágás igazán egyszerű, ha először kettévágod, levágod a tetejét és a gyökerét, néhány vízszintes vágást ejtesz, majd hosszában is elvágod több helyen. A vágások száma attól függ, hogy mekkora kockákat szeretnél. Végül pedig vágd el a hagymát keresztirányban is.
8. Először sózd be a salátát, s csak azután önts rá öntetet. Máskülönben az olaj miatt nem tud teljesen feloldódni a só.
9. Ha nem akarod, hogy összeragadjon a tésztád, a lehető legtöbb vizet használj. 100 gr száraz tésztát legalább 1 liter vízben főzz ki, s kész is a tökéletes tészta.
10. Az édes sütemények titka igazán egyszerű: a liszt súlyának meg kell egyeznie a cukor súlyával, továbbá a tojás és vaj súlya is azonos legyen.
11. A puha, krémes burgonyapüré elérése érdekében adjunk hozzá egy kis tejet és egy késhegynyi szódabikarbónát, majd 2-3 percig habverővel keverjük a burgonyát.
Hirdetés
12. A citrusfélék lédúsabbak lesznek, ha forró víz alá teszed, vagy megmelegíted őket egy mikrohullámú sütőben, és jól megsodrod őket a tenyeredben.
13. Egy fa pálcika segítségével ellenőrizheted, hogy elég meleg-e az olaj. Ha a pálcika körül buborékok keletkeznek, akkor készen áll a sütésre.
14. Ha eleged van a ragadós rizsből, egy kis olajon pirítsd meg előbb, majd add hozzá a vizet főni. Ha szeretnél egy kis fokhagyma aromát is neki, adj hozzá egy gerezdet, s ha megfőtt a rizs, vedd ki belőle.
15. Ha úgy tervezed, hogy a tésztához készítesz szószt is, ne tégy olajat a vízbe, mert a szósz nem fogja jól átjárni a tésztát.
16. Ha szeretnéd végre úgy felvágni a paradicsomot, hogy nem folyik ki a leve, akkor szorosan a paradicsommagok mentén szeleteld, a paradicsom belsejében ugyanis olyan erek vannak, melyek elválasztják a magokat a paradicsom falától.
17. Mindenki tudja, hogy a tészta tetejét meg kell szórni liszttel, mielőtt nyújtjuk, formázzuk. Édes sütemény esetében azonban a lisztet felcserélhetjük akár kakaóporral is. Finom illatot hoz létre, és nincs hatással az ízére.
18. Ha még ízesebbé szeretnéd varázsolni a húsgolyókat, az apróra vágott hagymát hevítsd fel olajon, majd daráld le a hússal együtt. Nem csak az ízét emeli ki, de nyers hagymadarabokat sem találunk a főtt húsgolyókban.
19. Minden séfnek megvan a saját kis titka a tökéletes steak elkészítéséhez. De egy dologban mindannyian egyetértenek: a serpenyőnek tűzforrónak és füstölgőnek kell lennie.
Hirdetés