25 millió éves ősi minikoalát fedeztek fel Ausztráliában
Hirdetés
Ausztrália északi részén, Alice Springstől nem messze, az őslénykutatók egy eddig ismeretlen állatfajra bukkantak, amelyik a Lumakoala blackae nevet kapta. A Flinders Egyetem kutatócsoportja az állat fogait vizsgálva derített rá az ősi fajra.
Hirdetés
A tanulmány, amelyet a Flinders Egyetem kutatói vezettek, feltárta, hogy a “Lumakoala a koalák családjához tartozik vagy közeli rokonuk”. A Lumakoala különlegessége, hogy hasonlít más, korábbi erszényesekre, mint például a Thylacotinga és Chulpasia. Érdekesség, hogy ezeknek az állatoknak a megkövesedett maradványait, melyek 55 millió évesek, szintén Ausztráliában találták meg.
Hirdetés
Ez a felfedezés nem csak egy új állatfajt hozott a tudomány világába, hanem fontos információkat szolgáltat a koalák evolúciójáról is. Az állat kis méretű volt, mindössze 2,5 kilogrammot nyomott – ez meglehetősen eltér a mai koaláktól, melyek súlya elérheti a 15 kilogrammot is. Az étlapján túlnyomórészt puha levelek szerepeltek.
A legfontosabb részlet azonban az, hogy ez a felfedezés új megvilágításba helyezi a koalák evolúciójának egy 30 millió éves periódusát. Míg korábban úgy vélték, hogy az ősi Thylacotinga és Chulpasia dél-amerikai erszényesekkel lehetett rokonságban, mostanra ezeket inkább az ausztrál növényevő erszényesek, mint a koalák, vombatok, kenguruk és oposszumok ősi rokonaiként azonosítják.
Hirdetés
Ez a rendkívüli felfedezés újabb láncszemet jelenthet az erszényesek evolúciós láncolatában, és megvilágítja az ausztrál állatvilág sokszínűségét és összetettségét.
Borítókép: illusztráció
Hirdetés