A depressziónak két különböző típusa van – A sunyi mumus, ami anélkül lopakodik be az életedbe, hogy észrevennéd
Hirdetés
A depresszió a társadalom széles körét érinti, amely a világban sok millió embert sújt. Ez a cselekvésképtelenség és a mély szomorúság állapota nem válogat kor, nem vagy társadalmi státusz alapján – mindannyiunkat érinthet. A depresszió különböző formáiban jelenik meg, melyek közül a szakirodalom két fő kategóriát, a súlyos depressziós zavart (major depressive disorder, MDD) és a tartós depressziós zavart (persistent depressive disorder, PDD) emeli ki.
Hirdetés
A depresszió a neurotranszmitterek, például a szerotonin és a noradrenalin szintjének csökkenésével összefüggő agyi kémiai egyensúlyhiány következménye. Akiknek gondolatait általában negatív és önpusztító gondolatok uralják, nagyobb eséllyel tapasztalhatnak depressziót. A depresszióba beleesni egyszerű, belőle felépülni azonban hosszú és gyakran küzdelmes út. Azonban jobban megérthetjük ezt a küzdelmet, ha jobban megértjük a depresszió két típusát.
Súlyos depressziós zavar (MDD)
Ez a depresszió forma leggyakrabban akkor lép fel, amikor valaki egy stresszes életesemény vagy változás hatására érzi magát letargikusnak. A trigger események lehetnek például szeretteink elvesztése, válás vagy szakítás, munkahelyi elégedetlenség vagy elvesztés, krónikus fizikai fájdalom vagy akár egy felnőtt gyermek “fészekből való kirepülése”. A depresszió kialakulását okozhatja negatív gondolkodás, önpusztító viselkedés és, kisebb mértékben, genetika.
Hirdetés
Az MDD gyakran hirtelen sokkhatás következménye vagy egy hosszabb időn át tartó folyamat eredménye. Az MDD tünetei között található az örömvesztés, a motiváció hiánya, az alvászavarok, alacsony önbecsülés, szorongás, ingerlékenység, koncentrációs nehézségek és állandó, ok nélküli sírógörcsök. Ahhoz, hogy klinikai depresszióról beszélhessünk, legalább öt tünetnek kell folyamatosan, legalább 2 hétig jelen lennie.
A MDD altípusai között megtalálható a szezonális affektív zavar (SAD), amikor az ember az őszi és téli hónapokban a napfény hiányától ingerültté és morózussá válik, illetve a szülés utáni depresszió, amely gyakran érinti a nőket a szülést követő négy hétben.
Hirdetés
Tartós depressziós zavar (PDD)
A tartós depressziós zavar, bár hosszabb időtartamú (akár évekig is tartó), valójában enyhébb depressziós tüneteket mutat. Az érintett személyek érzelmi állapota mintha egy érzelmi hullámvasúton haladna, mely leginkább a mélypontok felé tendál, szomorúsággal és boldogtalansággal terhelten. A PDD-s személyek depresszív érzései időről-időre intenzívebbek lehetnek, de a lényeg, hogy az érzelmi nehézségek folyamatosan jelen vannak.
A depresszió gyakran akkor jelenik meg, amikor az ember ellenáll, elkerüli vagy tagad egy számára nem tetsző helyzetet. Mivel a depresszió valójában egy mentális zavar, gyakran összefügg a stigmával, ami miatt sokan elszigetelődnek, vagy próbálják elrejteni belső küzdelmeiket és érzelmi fájdalmaikat.
Hirdetés
Ugyanakkor a depresszió tünetei – mint minden testi betegség esetében – a testünk jelzései, hogy valami nincs rendben. A depresszió kezelhető, és számos gyógymódja ismert – beleértve a terápiát, a mindfulness gyakorlatokat, bizonyos gyógynövények szedését, vagy szükség esetén a gyógyszeres kezelést. De mindenki számára fontos tudni, hogy a Ha tehát változtatunk a gondolkodásunkon, változtatunk a világunkon is.
Forrás: yourtango.com
Borítókép: illusztráció
Hirdetés