A román államfő látványosan hátat fordított Orbánnak a hivatalos érkezéskor
Hirdetés
Budapesten kezdődött meg az Európai Politikai Közösség (EPK) ötödik csúcstalálkozója, amelyen 47 európai állam- és kormányfő gyűlt össze, hogy a kontinens előtt álló legfontosabb politikai és gazdasági kihívásokról tárgyaljanak. A találkozót különleges helyszínen, a Puskás Aréna ideiglenesen kialakított üléstermében tartják, amely már önmagában is figyelemfelkeltő választás. Az érkező vezetők közül a figyelem középpontjába került Klaus Iohannis román államfő, aki látványosan figyelmen kívül hagyta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt az érkezésekor, ezzel jelezve a két ország közötti politikai feszültségeket.
Hirdetés
Az eseményen olyan neves vezetők is jelen vannak, mint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, és Robert Fico szlovák miniszterelnök. A csúcstalálkozón Aleksandar Vučić szerb elnök is részt vesz, aki Orbán egyik közeli szövetségese a régióban, valamint Edi Rama albán miniszterelnök, aki a következő EPK-csúcs házigazdája lesz.
Hirdetés
A találkozót az ukrajnai háború árnyékolja be, amely miatt Belarusz és Oroszország meghívása fel sem merült. A csúcstalálkozó célja, hogy az európai országok vezetői közösen keressenek megoldást az Ukrajna elleni háború által előidézett kihívásokra, illetve más, az európai együttműködést érintő kérdésekre. Az esemény különlegessége az is, hogy a korábbi csúcsok helyszínei – mint a prágai Hradzsin kastély, a moldovai Mimi-kastély vagy a granadai Alhambra-palota – után most egy sportaréna ad otthont a tanácskozásnak, ami szimbolikus gesztus is lehet, tekintettel az Ukrajnában zajló konfliktusokra.
Budapest az elkövetkező napokban az európai diplomácia középpontjává válik. Miközben a találkozó célja a közös megoldások keresése, kérdés, hogy az egyre mélyülő ellentétek mellett elérhető-e kézzelfogható eredmény. A találkozó hangulatát máris meghatározta a román államfő látványos távolságtartása Orbán Viktor felé, amely jól tükrözi a közép-kelet-európai régió belső feszültségeit.
Forrás: 444
Hirdetés