A „világ legritkább bálnája” mosódott partra Új-Zélandon

Hirdetés

Fotó: Department of Conservation New Zealand

A tudományos közösség és a természetvédők figyelmét egyaránt magára vonta egy különleges tengeri lény, amely az új-zélandi Otago tengerpartján sodródott partra. A ritka esemény kapcsán a helyi természetvédelmi szakemberek izgalommal jelentették be, hogy a partra vetett állat feltehetően a világ legritkább bálnafajához tartozik.

Hirdetés

Július 4-én a Taiari Mouth közelében egy figyelemre méltó felfedezés történt, amikor a víz partra sodort egy öt méter hosszú hímnemű bálnát. A DOC (Department of Conservation) és a Te Papa Atawhai szakemberei a helyszínre érkezve azonnal azonosították a bálna jellegzetességeit, amelyek alapján a pengésfogú bálnafajok egyikének, a Mesoplodon traversii-nek tartozhat, melyet csőrös bálnák között is az egyik legkevésbé ismertként tartanak számon.

Az 1870-es években először egy részleges állkapocs felfedezésével ismerték fel ezt a fajt, és azóta világszerte csupán hat példányát dokumentálták, ami rendkívül ritkának számít még a bálnák között is. A legutóbbi, jelentős felfedezés 2010-ben történt, amikor egy anyabálnát és borját találtak az Opape Beach-en.

Hirdetés

Gabe Davies, a DOC Coastal Otago műveleti igazgatója szerint: „A pikkelyesfogú bálnák a modern idők egyik legkevésbé ismert nagyemlős-faja. Tudományos és természetvédelmi szempontból ez óriási jelentőségű.”

Fotó: Department of Conservation New Zealand

A mostani eset kapcsán a szakértők genetikai mintákat vettek, amelyeket az Aucklandi Egyetemre küldtek további DNS-vizsgálatok elvégzésére. A kutatók reménykednek, hogy a vizsgálatok megerősítik a bálna fajtáját, ezzel újabb információval szolgálva a tudomány számára e rejtélyes tengeri lényekről.

Forrás: Uniland

Hirdetés

Hozzászólások: