A világ vezetői részvétüket fejezték ki II. Erzsébet halála után

Hirdetés

Fotó: EDDIE MULHOLLAND / AFP/Getty Images

Elhunyt II. Erzsébet királynő, az Egyesült Királyság uralkodója – közölte csütörtökön a Buckingham-palota. A királynőt életének 97., uralkodásának 71. esztendejében érte a halál nyári rezidenciáján, a skóciai Balmoral kastélyában. Halálának pillanatától elsőszülött fia, a 73 esztendős eddigi trónörökös, Károly a brit uralkodó. Károly trónra lépése azt is jelenti, hogy az új király idősebb fia, Vilmos cambridge-i herceg a trónörökös.

Rendkívüli személyiségként, egyedülálló államfőként emlékeznek rá az izraeli vezetők

Halálhírére rendkívüli személyiségként, egyedülálló államfőként, dicsőséges örökséget hátrahagyó uralkodóként tisztelegnek az izraeli vezetők II. Erzsébet emléke előtt – jelentette a helyi média csütörtök este.

Hirdetés

A királynő rendkívüli személyiség volt, egyedülálló vezető, a hazája iránti odaadás és szeretetet jelképe. A vezetés és a szolgálat páratlan örökségét hagyja maga után. Emlékéből fakadjon áldás” – emlékezett az elhunyt uralkodóra Jaír Lapid izraeli miniszterelnök.

Kifejezte Izrael kormányának és polgárainak nevében is részvétét a királyi családnak és az Egyesült Királyság állampolgárainak Őfelsége II. Erzsébet halála kapcsán.

Az izraeli néppel együtt sajnálom elvesztését, és legmélyebb együttérzésemet fejezem ki a brit népnek és a Nemzetközösség minden nemzetének, amelyek elvesztették matriarchájukat. Erzsébet királynő történelmi személyiség volt, történelmi időket élt át, történelmet alkotott, csodálatos és inspiráló örökséget hagyott maga után” – tisztelgett az elhunyt királynő emléke előtt Jichák Hercog izraeli államfő, s halálát egy korszak lezárásának nevezte.

Hirdetés

Apámat és néhai édesanyámat többször személyesen is fogadta az évek során, vidámsága és meleg vendégszeretete nyomot hagyott bennük, családunkban tovább élt” – sorolta személyes emlékeit Hercog.

II. Erzsébet fiatal korától egész életét a királyság és a brit nép szolgálatának szentelte. A stabilitás globális szimbóluma volt még a nehéz időkben is, az emberek közötti egység és a pártatlan állami vezető szimbóluma” – mondta róla Miki Levy izraeli házelnök.

A királynő több mint 70 éven át szolgálta a nemzetközi közösséget, uralkodása alatt virágoztak az Egyesült Királyság és Izrael közötti kapcsolatok” – emelte ki Beni Ganz védelmi miniszter.

II. Erzsébet királynő az erő, a testvériség és a béke jelképe volt” – emlékezett rá Benjámin Netanjahu, a jobboldali Likud párt és a parlamenti ellenzék vezére.

A feleségem, Sara és én, valamint Izrael összes polgára szívünk mélyéből sajnáljuk Őfelsége, II. Erzsébet angol királynő halálát. Margaret Thatcher volt miniszterelnök temetésén lenyűgözött minket különleges személyisége, amely fenséget és előkelőséget sugárzott. Történelmet írt, és javára volt az emberiségnek. Emléke legyen áldott” – tette hozzá Netanjahu.

Hirdetés

Tel-Aviv városházának ablakai az együttérzés jeleként az Egyesült Királyság zászlajának színeiben világítanak csütörtök este, és Ron Huldai, a város polgármestere is részvétét fejezte ki Twitter-fiókjában.

II. Erzsébet királynő soha nem járt Izraelben. Az Egyesült Királyság külügyminisztériuma Izrael 1948-as kikiáltásától 2018-ig, Vilmos herceg látogatásáig tiltotta a hivatalos királyi látogatást az országban.

A királyi családból először III. Károly király, akkor Wales hercege utazott el Jeruzsálembe, ahol jelen volt Jichák Rabin és Simon Peresz volt miniszterelnökök temetésén, és részt vett a holokauszt világfórumán is 2020-ban a Jad Vasem holokauszt-emlékmúzeumban.

Horvát és szlovén vezetők részvétnyilvánítása

Horvát és szlovén vezetők csütörtök este részvétüket nyilvánították II. Erzsébet brit uralkodó halála miatt. Andrej Plenkovic horvát kormányfő közösségi oldalán nyilvánított részvétet a királyi családnak. Őfelsége II. Erzsébet királynő sok generációnak adott ösztönzést – írta. „Uralkodása és a nép szolgálata maradandó örökség lesz” – tette hozzá.

Hirdetés

Borut Pahor szlovén államfő Twitter-oldalán azt írta:

II. Erzsébet királynő az Egyesült Királyság felett uralkodott, de az egész világé volt.

Egy olyan történelmi személyiséget veszítettünk el, aki az állhatatosság és a bizalom jelképe volt” – tette hozzá. Robert Golob szlovén miniszterelnök mély szomorúságának adott hangot hivatalos részvétnyilvánításában, amelyet Liz Trussnak, az Egyesült Királyság új miniszterelnökének küldött. „Szlovénia Ön mellett áll ezekben a nehéz időkben” – írta kormányfő.

Pahor hálájának adott hangot, hogy találkozhatott az uralkodóval 2019-ben a Buckingham-palotában, Golob pedig arra emlékeztetett, hogy amikor II. Erzsébet 2008-ban Szlovéniában járt, a szlovén nép „örökre a szívébe zárta”.

Az EU, a NATO és Belgium vezetői részvétüket fejezték ki

Fülöp belga király és felesége, Matild királyné, az Európai Unió, a NATO és Belgium választott vezetői is részvétüket fejezték ki II. Erzsébet brit uralkodó csütörtöki halála miatt.

Hirdetés

A belga királyi pár az interneten is közzétett üzenetében kiemelte: nagy szomorúsággal értesültek Őfelsége II. Erzsébet királynő haláláról. „Rendkívüli személyiség volt. Szép emlékeket fogunk őrizni róla, mindig bátorságról, méltóságról és odaadásról tett tanúbizonyságot” – fogalmaztak.

Az Egyesült Királyság kivételes uralkodót veszített el, aki mély nyomot hagyott a történelemben. „Mély részvétünket fejezzük ki a királyi családnak és a brit népnek. Nyugodjon békében szeretett férje mellett” – zárta üzenetét Fülöp király és Matild királyné.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Twitter-üzentében azt írta: mély szomorúsággal értesült Őfelsége II. Erzsébet haláláról.
Mint írta: II. Erzsébet volt a világ leghosszabb ideig hivatalban lévő államfője, és az egyik legelismertebb személyiség világszerte. Bátorsága és odaadása, amellyel országát szolgálta, sokak számára az erő forrása volt, és stabilitást jelentett a legnehezebb időkben is.

A királynő állhatatos elkötelezettsége hazája iránt, családja és népe iránti szeretete jellemezte hosszú uralkodását.

Együttérzése és azon képessége, hogy kapcsolatot tudott teremteni bármely nemzedékkel, miközben ragaszkodott a számára oly fontos hagyományokhoz, a valódi vezetés példája volt. Az Egyesült Királyság legjobbjait, népét és értékeit testesítette meg – emelte ki Von der Leyen.

Őszinte részvétemet fejezem ki a királyi családnak és a brit népnek” – írta az Európai Bizottság elnöke. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üzenetében kiemelte, Erzsébet királynő, akit egykor „Rendíthetetlen Erzsébetnek” neveztek, szolgálatával és elkötelezettségével soha nem mulasztotta el megmutatni a tartós értékek fontosságát a modern világban.

Hirdetés

Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke üzenetében aláhúzta: kevesen tudták oly mértékben alakítani a világ történelmét, mint Őfelsége II. Erzsébet királynő. „A kötelesség és a szolgálat iránti törhetetlen elkötelezettsége példa volt mindenki számára” – fogalmazott az EP elnöke.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője üzenetében azt írta, Erzsébet királynő figyelemreméltó uralkodása alatt a 20. és 21. század nagyon sok fontos eseménye történt. Az Európai Unió elismeréssel adózik egyedülálló hozzájárulása előtt a béke és a megbékélés megteremtéséhez. Távozása az egész világon érezteti hatását – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár üzenetében azt írta:

„mélységesen elszomorította” II. Erzsébet királynő halálának híre.

Kiemelte: a királynő uralkodásának több mint 70 éve alatt önzetlenül vezette országát, és igazi közszolgálatot látott el. „Legmélyebb részvétem a királyi családnak, a NATO-szövetséges Egyesült Királyságnak, Kanadának, valamint a Nemzetközösség valamennyi tagjának” – tette hozzá Stoltenberg.

Alexander De Croo belga miniszterelnök üzenete szerint Belgium részvétét fejezi ki a brit királyi családnak és a brit alattvalóknak. Mint írta, a királynő a stabilitás és a méltóság jelképe volt a brit nép számára több mint 70 éven át. Nyugodjon békében II. Erzsébet királynő! – tette hozzá a belga kormányfő.

Több bukaresti vezető és a román korona őre is részvétüzenetet küldött

Több bukaresti állami vezető és a brit uralkodóházzal rokoni kapcsolatot ápoló román királyi család feje is részvétüzenetben fejezte ki együttérzését II. Erzsébet halála miatt csütörtökön.

Klaus Iohannis román államfő Twitteren közzétett részvétüzenetében úgy fogalmazott: II. Erzsébet királynő a hűség és a közszolgálat iránti elkötelezettség példaképe volt mindvégig, történelemformáló, hét évtizedes uralkodása idején. A román államfőhöz hasonlóan Nicolae Ciuca miniszterelnök is közösségi oldalán fejezte ki együttérzését az Egyesült Királyság polgáraival és a brit királyi családdal.

Marcel Ciolacu romén házelnök méltatásában azt emelte ki, hogy II. Erzsébet hidakat épített az emberek és nemzetek között, amelyek fennmaradnak a következő generációk számára is.

Kelemen Hunor, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese, az RMDSZ elnöke szerint

II. Erzsébet hét évtizeden át volt a világ egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő, sokak által szeretett államfője, akiről az erdélyiek azt is számon tartották, hogy ükanyja révén egy régi erélyi család leszármazottja volt.

Mély fájdalommal búcsúztatta az elhunyt brit uralkodót Margit hercegnő, a román korona őre, (a 96 éves korában öt éve elhunyt) Mihály egykori román király lánya is, felidézve, hogy Viktória brit királynő közös ősük volt.

A hercegnő szerint II. Erzsébet egy életen keresztül szoros kapcsolatot ápolt a román családdal, számára pedig fontos erkölcsi, intellektuális, érzelmi és intézményi támasz maradt apja, Mihály király elvesztése után is.

Putyin részvétét fejezte ki III. Károly királynak

Részvétét fejezte ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az új brit királynak, III. Károlynak csütörtökön az eddigi uralkodó, II. Erzsébet királynő halála miatt.

Őfelsége neve elválaszthatatlanul összekapcsolódik az Egyesült Királyság legújabb kori történelmének legfontosabb eseményeivel. II. Erzsébetet sok évtizeden át méltán szerették és tisztelték alattvalói, és a nagyvilágban megbecsülés övezte. Bátorságot és kitartást kívánok Önöknek e súlyos, pótolhatatlan veszteség idején” – állt az orosz államfő üzenetében, amelyet a Kreml Telegram-csatornáján tettek közzé.

Hirdetés

II. Erzsébet, aki több mint hét évtizeden át uralkodott, 96 éves korában Skóciában hunyt el csütörtökön.

A királynő elkötelezettségét méltatta a norvég, a svéd és a holland királyi család

II. Erzsébet királynő hazája iránti elkötelezettségét méltatta és szomorúan fogadta a brit uralkodó csütörtöki halálhírét a norvég, a svéd és a holland királyi család.

V. Harald norvég király csütörtökön kiadott nyilatkozatában elismerően emlékezett a 96 éves korában elhunyt brit uralkodóra, aki „elkötelezett volt munkája iránt, s jóban-rosszban, örömben és bánatban is a brit nép mögött állt”.

A norvég uralkodó részvétét fejezte ki a briteknek, s közölte, hogy az oslói királyi palota zászlóit pénteken félárbocra engedik. A svéd királyi család “megrendülve” fogadta a királynő haláláról szóló hírt, aki – mint azt közleményükben írják – „országát és a Nemzetközösséget is kimagasló odaadással és kötelességtudattal szolgálta”.

Nem csak a brit társadalomban, hanem nemzetközileg is állandó jelenléte volt” – olvasható a nyilatkozatban.

XVI. Károly Gusztáv svéd király, aki egész családja nevében nyilatkozott, hozzátette, hogy mindezen felül II. Erzsébet „nagyszerű barátja is volt” a svéd királyi családnak.

A svéd király II. Erzsébetre mint „szeretett rokonára” emlékszik, aki „összekötötte a két család történelmét” – a svéd királynak és a brit királynőnek ugyanis egyaránt Viktória brit királynő volt az üknagyanyja. A holland királyi család „mély tisztelettel és szeretettel” emlékezett meg a királynőre.

A Vilmos Sándor holland király által kiadott nyilatkozatban az elhunyt uralkodót – aki 25 éves korában foglalta el a trónt – állhatatosnak és bölcsnek nevezik, „aki egész életét a brit nép szolgálatának szentelte”. Hozzátették, „szoros kötelék fűzi őket” az Egyesült Királysághoz és a brit királyi családhoz, s osztoznak fájdalmukban.

A spanyol kormányfő a brit és európai történelem tanújaként és alakítójaként emlékezik a királynőre

Világviszonylatban jelentős személyiség, a brit és európai történelem tanúja, alakítója – így méltatta a csütörtökön elhunyt II. Erzsébet királynőt Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök.

A spanyol kormányfő Twitter-oldalán közzétett rövid üzenetében reagált II. Erzsébet csütörtöki halálhírére, amelyben a brit királyi családnak, az Egyesült Királyság kormányának és népének, valamint a Nemzetközösségnek is kifejezte részvétét.

Tanúja volt, írta és formálta világunk történelmének több, legjelentősebb fejezetét az elmúlt hét évtizedben” – búcsúzott az elhunyt uralkodótól hivatalos gyásztáviratában a spanyol királyi pár.

VI. Fülöp spanyol király és felesége, Letícia királyné hangsúlyozta Erzsébet királynő kötelességtudatát, elkötelezettségét. „Egész élete, amelyet az Egyesült Királyság és Észak-Írország népe szolgálatának szentelt, mindannyiunk számára példa, erős és értékes örökség marad a jövő generációk számára” – olvasható a nyilvánosságra hozott levélben.

Részvétüket fejezték ki szerb, montenegrói és északmacedón vezetők

Aleksandar Vucic szerb elnök a saját és Szerbia állampolgárai nevében fejezte ki részvétét. A gyásztáviratban azt írta: “Őfelsége önzetlen szolgálatával meghatározta az Egyesült Királyság és a világ modernkori történelmét, példát mutatva arra, hogyan kell viselni az uralkodói hatalmat és ellátni a feladatokat a legnehezebb időkben is”.

“II. Erzsébet minden kihívással bölcsen, feltűnésmentesen, de határozottan nézett szembe, elsősorban a nemzete jóllétét tartva szem előtt, amivel kivívta alattvalóinak és számos tisztelőjének csodálatát szerte a világban. Családja és a teljes nemzet támasza volt” – húzta alá Aleksandar Vucic. A táviratban az is olvasható, hogy a szerb államfő szerint II. Erzsébet a kötelességei és a nemzet, illetve az állam iránt tanúsított odaadása és gondoskodása, valamint az erkölcsi értékek megóvása uralkodásának legmeghatározóbb jellemzőivé váltak. A királynő több évtizedes uralkodása alatt fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy az Egyesült Királyság mindenki számára jólétet jelentse – fűzte hozzá a szerb elnök. “A számtalan kihívás és nehézség ellenére, amelyek uralkodását meghatározták, II. Erzsébet királynő a törékenység látszata ellenére a világ legnagyobb uralkodóihoz méltó erőt tudott mutatni – olvasható a táviratban.

Dritan Abazovic montenegrói miniszterelnök a közösségi médiában tette közzé részvétnyilvánítását. Azt írta: “Montenegró népének a nevében mély szomorúságunknak adok hangot II. Erzsébet királynő halála miatt. Őfelsége egész életét országa szolgálatának szentelte, és inspiráló példa volt mindenki számára a világon”.

Milo Djukanovic montenegrói államfő szintén a közösségi médiában reagált a királynő halálhírére. “Montenegró osztozik a szomorúságban és a fájdalomban, amelyet II. Erzsébet királynő halála okozott, akinek több évtizedes uralkodása a világtörténelem egyik legértékesebb eleme marad” – olvasható a Twitteren.

“II. Erzsébet királynő a modernkori történelem meghatározó része volt, és tanúja számos társadalmi változásnak az utóbbi 70 évben” – olvasható az északmacedón kormány közleményében, amelyet a brit uralkodó halálát követően adtak ki. Az északmacedón kormány egyben támogatásáról biztosította az új királyt, III. Károlyt, illetve a Liz Truss vezette új kormányt is.


Hirdetés

Hozzászólások: