Akár heteken belül gyógyítható a pánikbetegség
Hirdetés
A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatóhelyettese, dr. Purebl György arra hívja fel a figyelmet, hogy a pánikbetegség manapság már akár heteken belül is kezelhető a megfelelő terápiával.
A szakember szerint, míg 20 évvel ezelőtt hónapok is eltelhettek, amíg a beteg a diagnózisig jutott – a pánikrohammal járó tüneteket ugyanis gyakran összekeverték szervi okokkal, mint például a szívinfarktus jelei, gyomorfekély vagy reflux – ma a betegség ismertsége és a gyorsabb diagnózis révén a gyógyulási folyamat is lényegesen felgyorsult. Ebben az is segít, hogy a betegek könnyebben vállalják fel a pánikbetegséget, mint más mentális zavarokat.
Hirdetés
A becslések szerint Magyarországon a pánikbetegség körülbelül 300-350 ezer embert érinthet. A klasszikus pánikroham esetében a tünetek okát nem mindig lehet meghatározni, és ezek az ijesztő tünetek további szorongást okozhatnak. A legjellemzőbb tünetek között van a szapora szívverés, izzadás, remegés, zsibbadás, légszomj, mellkasi fájdalom. A legsúlyosabb esetekben a beteg akár a kontroll elvesztésétől való félelmet vagy halálfélelmet is átélhet.
Hirdetés
A jó hír azonban, hogy ha a betegek időben fordulnak szakemberhez, a betegség gyorsan kezelhető. A kezelés gyógyszeres lehet, vagy pszichoterápiás beavatkozást is magában foglalhat. A kutatások szerint a kognitív viselkedésterápia az egyik leghatékonyabb módszer, amely az esetek 90 százalékában gyógyulást eredményez.
Dr. Purebl György azt is kiemelte, hogy a pánikbetegség ismertsége miatt manapság gyakori, hogy a betegek előbb fordulnak pszichiáterhez, mint háziorvoshoz. Ugyanakkor fontos, hogy minden mellkasi panasz esetén vizsgálatot végezzenek, hogy kizárják az esetleges szív- és érrendszeri betegségeket.
Forrás: Semmelweis
Borítókép: illusztráció
Hirdetés