Brutális mértékben zuhan az elektromosautó eladás

Hirdetés

Fotó: Patrick Fallon/Zuma

Az elektromos autók piaca az utóbbi években látványosan növekedett, ám az idei év közepén megfigyelhető trendek arra utalnak, hogy a lendület megtorpant, és az iparág szereplői komoly kihívásokkal szembesülnek. Júliusban a németországi elektromos autó eladások 37 százalékkal estek vissza, ami a legnagyobb visszaesés december óta a német szövetségi gépjármű-szállítási hatóság adatai szerint.

Hirdetés

Hasonló visszaesések figyelhetők meg más európai országokban is: Svédországban az új elektromos autók regisztrációja 15 százalékkal, Svájcban pedig 19 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A Volkswagen, az egyik legnagyobb autógyártó a világon, már reagált is a piac változásaira. A vállalat bizonytalan jövő elé néz, mivel egyre több kérdőjel merül fel a korábban ambiciózus terveikkel kapcsolatban. A cég már nem biztos abban, hogy megépíti mind a hat tervezett akkumulátorgyárát, amelyeket eredetileg a gyártás felfuttatása érdekében terveztek. Emellett augusztus elején bejelentették, hogy csökkentették a németországi üzemek kapacitását, leállították a munkaerő-felvételt, és költségcsökkentő intézkedéseket vezettek be.

A Volkswagen spórolási tervei között szerepel a Trinity elektromos autó gyártásának elhalasztása is, amelyet az eredetileg tervezett 2026-os dátum helyett csak legkorábban 2030-ban kezdenének el. Az Audi Q8 e-tron termékcsalád iránti gyenge kereslet miatt pedig a német autóipari konszern egy brüsszeli gyár bezárását is fontolóra vette, ami 3000 dolgozó jövőjét veszélyezteti.

Hirdetés

A Ford sem maradt ki a nehézségekből: a vállalat bejelentette, hogy leállítják egy teljesen elektromos hétszemélyes SUV fejlesztését. Ennek oka az, hogy az elektromos autók piacán a kínai gyártók jelentette kemény verseny miatt egy új modell nem lenne képes egy éven belül nyereséget termelni. A cég az első negyedévben jelentős veszteségeket szenvedett el elektromos autókra specializált ágazatában, minden egyes eladott járművén átlagosan 100 ezer dollárt bukott.

Az iparág számos szereplője, köztük a Renault és a Porsche is, egyre szkeptikusabban tekint a 2030-as teljes elektromos átállásra. A Porsche például a vásárlói kereslet hiányára hivatkozva lemondott az eredeti céljairól, amelyek szerint 2030-ra az eladások 80 százalékát elektromos autók tették volna ki, írja az economx.hu.

Az elektromos autók piaca nemcsak az új járművek esetében, hanem a használt piacon is nehézségekkel küzd. Európában a használt elektromos autók ára jelentősen csökkent a hagyományos meghajtású járművekhez képest, ami komoly veszteségeket okozhat az ezek vásárlását finanszírozó lízingcégeknek. Az ilyen cégek már most árnöveléssel próbálják kompenzálni a veszteségeiket, és néhányan azzal fenyegetőznek, hogy teljesen kiszállnak az üzletágból, ha a hatóságok túl gyorsan kényszerítik ki a teljes átállást az elektromos járművekre.

Hirdetés

Összességében az elektromos autók piaca jelentős kihívásokkal néz szembe. A csökkenő kereslet és a növekvő költségek mellett a gyártók és a pénzügyi szolgáltatók is arra kényszerülnek, hogy újragondolják stratégiáikat, miközben a 2030-as célkitűzések elérhetősége egyre inkább kérdésessé válik. Az elektromos autók iparága tehát egy komoly válság küszöbén áll, amely alapvetően befolyásolhatja a jövőjét.

Hirdetés

Hozzászólások: