Csalás gyanúja miatt felmondott a lélegeztetőgépeken óriásit kaszáló cég könyvvizsgálója

Hirdetés

Gyanús lett a könyvvizsgálónak, hogy kilenc dolgozónak, nyolcszáz lélegeztetőgépből, fejenként 1,2 milliárd forinos bevétele lett az OTT-One Nyrt.-nél.

A Magyar Nemzeti Bank nemrégiben felfüggesztette az OTT-One Nyrt. részvényeinek tőzsdei kereskedését. Az indoklás szerint a részvénytársaság könyvvizsgálója felmondta a szerződést, és ezzel az is veszélybe került, hogy a cégnek az előírt április 30-i határidőre elfogadott mérlege legyen. A jegybank határozatában a befektetők számára lényeges információ közlését hiányolta, vagyis az indoklást, hogy miért lépett vissza a könyvvizsgáló – írja a 24.hu.

Hirdetés

Az MNB-nek azonban pontosan tudnia kellett, miről van szó, hiszen a szabálytalanság észlelésekor a könyvvizsgálónak a felügyelő szervezetet tájékoztatnia kell. A jegybankot ráadásul nem csak a könyvvizsgáló felmondása aggasztja, közleménye szerint átfogó vizsgálatot folytat, és már feljelentést is tett a Fővárosi Főügyészségen. A gyanút azonban nem árulták el a lapnak a cikkük megjelenéséig, de értesüléseik szerint, ez nem a konkrét könyvvizsgálói esethez kapcsolódik.

A cég könyvvizsgálója a debreceni székhelyű REPORT & AUDIT Könyvvizsgáló és Adószakértő Kft., közelebbről Gyapjas István, aki 2016 óta végezte a könyvvizsgálatot, a 24.hu megkeresésekor azonban a titoktartási nyilatkozatra hivatkozott, így nem volt hajlandó konkrétumot elárulni a szerződésfelmondás okáról. Pedig, mint az már korábban kiderült, a tavalyi nagy állami lélegeztetőgép-beszerzési biznisz egyik részese volt az OTT-One Nyrt. A külügyminisztériummal 4,7 milliárd forint, az Állami Egészségügyi Ellátó Központtal 7,7 milliárd forintos szerződést kötött 500, illetve 300 lélegeztetőgépre, ezen kívül hárommillió maszk szállításának is van nyoma.

Hirdetés

Ez alaposan megnövelte a cég forgalmát: 2019-ben mindössze 2,8 milliárd volt az árbevétele, 2020-ban a harmadik negyedévben már 11 milliárd felett tartott. A végeredményt azonban a könyvvizsgáló már nem hagyta jóvá. Addig nem is kereskedhetnek ismét a részvényekkel, amíg fel nem mutatják az elfogadott mérleget.

Az OTT-One a jegybank határozatának egyik felét már teljesítette, közzétette, miért mondott fel a könyvvizsgáló: csalás gyanúját észlelte, például egymásnak ellentmondó bizonylatokra bukkant, így nem vállalta a felelősséget a mérleg hitelességéért. Ha pedig nem hajlandó elvégezni a hitelesítést, az átfogó problémára utal. A cég közleménye is ezt erősíti, amiben a könyvvizsgálót idézik: a gyanított csalás fennállhat, illetve az adott partnerrel egyéb gazdasági ügyletek is előfordultak, és folyamatban van, így valószínűsíthető, hogy a csalás esete nem elszigetelt jelenség lehet. A szakember illegális előny szerzése céljából alkalmazott megtévesztésről is ír véleményében.

Az OTT-One nem ért egyet a könyvvizsgálóval, szerintük jogellenes a visszalépése, ezért nem fogadták el elsőre a könyvvizsgáló visszalépését, de miután hiába szólították fel a szerződéses kötelezettségeinek teljesítésére, rendkívüli felmondással megszüntették a könyvvizsgálóval fennálló jogviszonyt, mégpedig súlyos szerződésszegés miatt – derül ki a céges közlésből. A cég bejelentést tett a Pénzügyminisztérium illetékes osztályánál és jogi lépéseket helyeztek kilátásba a könyvvizsgáló ellen.

Kiemelt képünk illusztráció

Hirdetés

Hozzászólások: