Életveszélyes fertőzést okozhat az egyre népszerűbb hobbiállat

Hirdetés

Fotó: Decorexpro

Az afrikai óriáscsigák, amelyek húsz centiméteresre is megnőhetnek, egyre népszerűbb háziállatként számítanak Európában. Egy svájci kutatás azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek az állatok veszélyesek lehetnek az emberre.

A Lausanne-i Egyetem tudósai a “Parasites & Vectors” című folyóiratban publikált tanulmányukban az óriáscsigák által átadható fonálféreg parazitákat vizsgálták. A kutatás szerint ezek a paraziták agyhártyagyulladást okozhatnak az emberekben. Az óriáscsigák, köztük a közönséges achátcsiga (Lissachatina fulica) és az afrikai óriáscsiga (Achatina fulica) mintegy 36 kórokozó kétharmada képes az emberi szervezet megfertőzésére.

Hirdetés

Cleo Bertelsmeier, a tanulmány egyik kutatója felhívta a figyelmet arra, hogy a közösségi médiában gyakran láthatóak képek, ahol az óriáscsigák érintkeznek az emberek bőrével vagy szájával. Sokan úgy vélik, hogy a csiga nyála jótékony hatással van az ember bőrére, azonban Bertelsmeier szerint fennáll a veszélye annak, hogy ezzel a kórokozókat is átadja.

A tanulmány társszerzője, Jérôme Gippet hangsúlyozta, hogy az emberek gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy a maguk és családjuk egészségét kockáztatják, amikor kézbe veszik vagy az arcukhoz teszik az óriáscsigát. A kutatók figyelmeztetnek, hogy az óriáscsigák háziállatként való terjedésével növekszik a kórokozók átadásának veszélye az emberekre és más állatokra.

Hirdetés

A közönséges achátcsiga, amely nagyon falánk és gyorsan szaporodik, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) által veszélyes invazív fajként van nyilvántartva, és kártevőként is emlegetik. Az afrikai óriáscsigák háziállatként való tartása tehát jelentős kockázatokat hordoz az emberi egészségre nézve, ezért a kutatók óvatosságra intenek.

Forrás: Origo
Borítókép: illusztráció



Hirdetés