Figyelmeztet a virológus – meg kell állítani az invazív szúnyogfajokat, mielőtt járványt indítanak
Hirdetés
Még azelőtt kell megakadályozni a trópusi betegségeket átvivő, már Magyarországon is jelenlévő inváziós szúnyogfajok térnyerését, mielőtt elterjednének az általuk terjesztett betegségek – mondta a Portfolio-nak Kemenesi Gábor, virológus kutató.
Hirdetés
„Az ország számos településén már most is elterjedtek az inváziós szúnyogfajok Magyarországon. Jó példa erre Barcs, ahol nagyon sok ázsiai tigrisszúnyoggal lehet találkozni, de ugyanez elmondható Budapest egyes kerületeire. A ház körül még a mostani időjárás mellett is hatékonyan szaporodnak” – mondta a szúnyogokat már 8 éve kutató Kemenesi Gábor a portálnak.
Hirdetés
Magyarországon biztosan jelen van már az ázsiai tigrisszúnyog, a koreai szúnyog, valamint a japán bozótszúnyog is. Kemenesi szerint a klímaváltozás hatása kedvez az inváziós szúnyogoknak, hiszen ezek a fajok a mostanában igen jellemző váltakozó – száraz majd hirtelen nagy csapadékkal járó – időjárási körülmények közt jól érzik magukat.
Hirdetés
A globális folyamatok elhozhatják azokat a szúnyogfajokat Európába, amelyek olyan betegségeket terjesztenek, mint a Zika vagy a Dengue-láz. „Olaszországban már többször is megjelent a chikungunya-láz, ahol nagy járvány még nem alakult ki, de ízelítőt már kapott az ország az inváziós szúnyogok hatásából” – figyelmeztetett Kemenesi, aki szerint bár ez a betegség nem halálos, nagyon súlyos ízületi fájdalommal és lázzal jár, és okozhat tartós egészségkárosodást. A vírust az ázsiai tigrisszúnyog és az egyiptomi csípőszúnyog terjeszti, de jelenlegi tudásunk szerint a koreai szúnyog is képes erre.
Hirdetés
Az egzotikus, trópusi vírusokat az inváziós szúnyogok is elhozhatják Európába, amelyek ezeket a betegségeket eredetileg hazájukban is terjesztik. „A klímaváltozás miatt egyre jobban érzik magukat Európa-szerte, és csak idő kérdése, hogy helyben is terjedni tudjanak ezek a betegségek, ha nem gyérítjük megfelelően, illetve elhanyagoljuk a szúnyogállományt” – fogalmazott, megemlítve a Brazílián futótűzként végigsöprő Zika-vírust.
A helyzet komolysága miatt az Ökológiai Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem szúnyogmonitor programot indított. Az inváziós szúnyogok jellemzően kontrasztos fekete-fehér csíkozásúak, de ha valaki bizonytalan abban, hogy inváziós szúnyogot lát-e, akkor fénykép alapján szakértők segítenek azonosítani, és a Mosquito Alert telefonos applikáció is rendelkezésre áll magyar nyelven
Az inváziós szúnyogok elleni fellépés alapvető pillére a biológiai gyérítés, a lakosság tájékoztatása – mondta Kemenesi. A kémiai gyérítés egyrészt hatástalan, másrészt felér az ökoszisztéma idegméreggel való leborotválásával, semmi értelme, ehelyett a vírusok ciklusát kell megtörnünk, amely a biológiai gyérítéssel elérhető. Ma már könnyen meg tudjuk határozni, hogy hol élnek, kelnek ki a szúnyogok, ezért érdemes célzottan gyéríteni – fejtette ki a kutató.
Hirdetés