Itt a válasz melyik méz mit gyógyít
Hirdetés
A mézek és egyéb méhészeti termékek fogyasztása napjainkban reneszánszát éli. Nem véletlen, hiszen az aranyló finomság jótékony hatást gyakorol az immunrendszerre. Az idén emelkedett az ára, ami így közelít a reális értékéhez. A méz és az egyéb méhészeti termékek az immunerősítés terén komoly segítséget nyújtanak.
Hirdetés
Fekete József, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Nógrád megyei szaktanácsadója elmondta: ezek a portékák amellett, hogy támogatják az immunrendszert, vírus- és gombaölő hatással is bírnak.
– Szerencsére manapság ismét kezd divatba jönni a mézfogyasztás. Minden fajtának megvan a maga hatása. A repceméz a magas vastartalma miatt a vérszegénység ellen ajánlott. A napraforgótáblákról gyűjtött aranyló finomság koleszterincsökkentő hatással bír, a szelídgesztenye pedig szíverősítő, vérképzést segítő és értágító. Vannak olyan mézek is, amelyek fogyasztása kifejezetten az influenzaszezon idején ajánlott. Az egyik ilyen az akác, amely erősíti az immunrendszert, illetve segít a méregtelenítésben, és emésztési panaszok ellen is hasznos. Felső légúti panaszok esetén a hársmézet érdemes beszerezni – mondta a szakember.
Hirdetés
– A különböző mézek mellett szólni kell a virágporról is, ami a magas fehérje- és vitamintartalma miatt kifejezetten alkalmas a lábadozó betegek gyógyulásának elősegítésében. Szintén jó a légutakra a propolisz, amit a méhek maguk is fertőtlenítésre használnak. Emellett ismert a gyulladáscsökkentő és a gombaölő hatása is. Ezeken túl ott van még a méhpempő, amely égési sebek és immunrendszeri zavarok kezelését segítheti, valamint maga a méhméreg, amit inkább a gyógyszergyártás terén használnak – tette hozzá Fekete József.
Kitért arra is, hogy a méz és az egyéb méhészeti termékek fogyasztása napjainkban a reneszánszát éli. Ezt mutatja, hogy a természetes immunerősítő iránt megnövekedett az érdeklődés a piacokon és a termelőknél az elmúlt években. Egy felmérés szerint a megkérdezett fogyasztók 75 százaléka már közvetlenül a méhészektől, míg a fennmaradó 25 százalék a szupermarketek polcairól szerzi be a mézet.
– Fontos, hogy ezek a termékek a lehető legrövidebb úton jussanak el a fogyasztóhoz. A tavalyi már a második gyenge év volt a méhészek számára. Számadatokban kifejezve úgy 25-30 százalékát sikerült elérnünk a korábbi években megszokott mennyiségnek. Ennek az időjárás volt az elsődleges oka. Ez is közrejátszik abban, hogy a méz ára idén emelkedett, így jelenleg közelít a reális értékéhez. A megyénkben a termelőtől vásárolt vegyes virágmézek kilogrammonkénti ára 1500 és 2000 forint között mozog, míg az akácmézé 2300 és 3000 forint között – fejtette ki Fekete József.
Amint a szaktanácsadó hozzátette: az ár attól is függ, hogy a fogyasztók a háztól, a piacon vagy egy kis ajándékboltban kívánják beszerezni az egészséges finomságot.
Megvédheti az egészséget
Hirdetés
A méhek a növények nektárjából a mézgyomrukban termelődő enzimek segítségével mézet állítanak elő. Az így kapott masszát ezt követően a kaptárakban tárolják és érlelik. A méz tápanyagokban gazdag élelmiszer, hiszen 28 aminosavat, 12-féle ásványi anyagot, 10 fajta szénhidrátot és 8 vitamint tartalmaz. Egy Kínában végzett felmérésben több mint 5000 méhész mellett 121 apiterápiás – azaz méhészeti termékeket fogyasztó – páciens vett részt. Az eredmények azt mutatták, hogy bár közülük többen is érintkeztek koronavírusos beteggel, mégsem fertőződtek meg. Az első feltételezés az volt, hogy talán a méhméreg stimulálja úgy az immunrendszert, hogy az ellenáll a koronavírusnak. Ezt követően Németországban is végeztek egy hasonló kutatást, amely rávilágított, hogy valószínűleg inkább a méhészeti termékek rendszeres fogyasztásának köszönhető a fent említett pozitív hatás.
Hirdetés
Forrás: nool.hu
Fotó: L. B. / NMH
Hirdetés