Jégkorszak Magyarországon? A tudósok megdöbbentő jóslatai
Hirdetés
Az elmúlt években a klímaváltozás kapcsán számos riasztó jóslatot hallhattunk a tudományos közösségtől, többek között azt, hogy a Golf-áramlat összeomlása következtében Európában jégkorszak kezdődhet. Ezek a kutatások többször is felvetették, hogy a globális felmelegedés hatására bekövetkező drasztikus változások akár már a közeljövőben is érezhetővé válhatnak. “A legriasztóbb jóslatként azt állították: 2025-ben, de legkésőbb 2095-ben leállhat vagy összeomolhat a Golf-áramlat – de ennek a legvalószínűbb időpontja valahol 2039 és 2070 között van,” számolt be a kutatásokról a szakmai közösség.
Hirdetés
Azonban egy friss tanulmány, melyet szeptember 5-én tettek közzé, cáfolja ezen állításokat. E szerint nem kell tartanunk a jégkorszaktól, sőt, a Golf-áramlat is jól van. Koncz Attila, a magyar fizikus, nemrég a közösségi médián keresztül osztotta meg e sokkoló eredményeket: “Nem megalapozott erősen gyengülő trendre és leállásra következtetni.”
Hirdetés
Attila szerint a helyzet korántsem olyan aggasztó, mint ahogyan azt korábban bemutatták. “A forgatókönyv nem katasztrófát jelez: nem lesz jégkorszak Európában. A közeljövőben nem szűnik meg a Golf-áramlat, ha mégis így lenne, legalább 100-200 év telik el addig,” magyarázta a fizikus, aki hét éve követi figyelemmel a Golf-áramlat állapotát.
Egy nemzetközi kutatócsapat, amely a Bahamáknál és a floridai térségben, a Golf-áramlat “kapujában” végezte el méréseit, arra a következtetésre jutott, hogy az áramlat esetleges összeomlása esetén sem várhatók olyan drasztikus hőmérsékleti változások, mint amilyeneket korábban jósoltak. “Ha minden összeomlana, akkor itt Európa szívében télen -20, -25 C-fok lenne, nyáron pedig + 5, +10 Celsius fok,” részletezte a kutatás eredményeit a fizikus.
Hirdetés
A korábbi, hibás eredmények egyik okaként a geomágneses hatások figyelembe nem vétele merült fel. “Négy éven át hibásak voltak eredmények! Nem számoltak a geomágneses hatásokkal, ami az áramlatot érinti. Ez nem befolyásolja az áramlatot, csak a mérésre van hatással,” tette hozzá Attila. Az új mérésekből az jött ki, hogy a Golf-áramlat hatása csak nagyon minimális mértékben csökken, tehát nincs ok az aggodalomra.
Forrás: Bors / nature.com
Borítókép: illusztráció
Hirdetés