Karácsony Gergely váratlan bejelentése. Budapesten jön a teljes kijárási tilalom?
Hirdetés
A hétvégén Galgóczi Ágnes, NNK-s járványügyi főosztályvezető beszélt arról, hogy az is előfordulhat, hogy megyénként, régiónként eltérő járványügyi rendelkezések léphetnek életbe. Mondatai arra utaltak, hogy Budapest és Pest megye lehet az egyik ilyen különutas régió. “Az országban mindenhol terjed a vírus, Budapest és Pest megye a legérintettebb. Folyamatosan figyelemmel kísérik a járványügyi adatokat, és akár olyan döntések is születhetnek, hogy megyénként, régiónként eltérő járványügyi intézkedéseket vezetnek be” – fogalmazott Galgóczi Ágnes.
Hirdetés
Vajon lesznek Budapesten és Pest megyében plusz korlátozások? Erről írt kedden reggel Karácsony Gergely főpolgármester. Posztjából kiderül: neki senki nem szólt egyelőre.
“Jópáran kérdezték a hosszú hétvégén, hogy az NNK bejelentése, amely szerint régiónként eltérő korlátozó intézkedések bevezetése lehetséges, illetve azon állítása, miszerint Budapesten és Pest megyében van a legtöbb fertőzött, jelenti-e azt, hogy Budapestre vonatkozóan újabb korlátozó intézkedéseket tervez a kormány. Nos, sem én, sem a városvezetés egyelőre ilyen szándékról tájékoztatást nem kapott.” – írta a főpolgármseter.
“Érdemes azonban alaposan elemezni a fertőzöttségi adatokat, remélem, a kormányban is megteszik, mert ez elengedhetetlen a jó döntéshez. A számok mindenekelőtt tragikusak, az egész országban, és nagyon aggasztóak Budapesten is. Az, hogy a fővárosban és Pest megyében van a legtöbb fertőzött, nem sokat mond az országos helyzetről, hiszen itt élnek a legtöbben, természetesen.” – írja Karácsony Gergely.
Hirdetés
“Európában több helyen vezettek már be régiónként eltérő intézkedéseket. Ezek kapcsán gyakorta a tekintélyes német Robert Koch Intézet iránymutatását veszik alapul: a 100 ezer lakosra eső heti 100 fertőzött fölött egy adott régió, vagy ország nem tudja kontrollálni a járványt, ezért kell korlátozásokat bevezetni. Budapest ebből a szempontból a 400-600 közötti sávban van a legtöbb megyével együtt. Pest megye, Fejér, Győr, Nógrád a 600-800 közötti sávban és két megye, Somogy és Komárom a 800 fölötti sávban az általam ismert legutóbbi statisztikák alapján. A statisztikák mögött persze – elmondom mindannyiszor – életek és sorsok vannak. A helyzet tehát mindenhol nagyon rossz, vagyis egyáltalán nem megnyugtatásnak szánom a tényt, hogy az országon belül mégsem a legnépesebb Budapesten a legrosszabb.” – folytatódik a főpolgármester bejegyzése, melyben az is szerepel, hogyan képzeli el a főpolgármester az önkormányzatok részvételét a védekezésben:
“A kellő mértékű átoltottságig továbbra is szükség lenne tömeges tesztelésre, kontaktkutatásra, tiszta és világos kommunikációra. A Fővárosi Önkormányzat, más önkormányzatokhoz hasonlóan, az oltási program zökkenőmentessé tételéhez és felgyorsításához kínálja újra és újra a segítségét a kormánynak, helyet és munkaerőt adnánk, ha hagynák. De nekünk az is jó, ha ideadják a vakcinákat, és engedik, hogy megoldjuk magunk a budapestiek oltásának felgyorsítását.”
Hirdetés
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szakértője szerint Magyarországon regionális intézkedéseket is bevezethet a kormány a koronavírus gyors terjedése miatt. Szavaira érdemes figyelni, mert amikor legutóbb az iskolák bezárását vetítette előre, akkor a kormány elrendelte a tantermen kívüli oktatást. Lássuk, melyik megyékre vonatkozhatnak az újabb szigorítás.
Alig egy hete rendelte el az újabb korlátozó intézkedéseket a kormány, Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi szakértője tegnap azt közölte, hogy az országban mindenhol terjed a vírus, de Budapest és Pest megye a legérintettebb. Folyamatosan figyelemmel kísérik a járványügyi adatokat, és akár olyan döntések is születhetnek, hogy megyénként, régiónként eltérő járványügyi intézkedéseket vezetnek be – mondta a járványügyi főosztályvezető.
Miután a kórházak terhelése és a járvány gyors terjedése miatt a korábbi szigorítások visszavonása nem lenne indokolt, így Galgóczi szavai alapján csak arra gondolhatunk, hogy egyes megyékben még szigorúbb korlátozásokat vezethet be a kormány. Amennyiben a tavaly tavaszi intézkedésekből és a járvány mostani súlyosságából indulunk ki (rekordon az új esetek, a kórházban lévők és a lélegeztetettek száma), akkor a következő lépés a kijárási tilalom bevezetése kellene, hogy legyen. Ez formálisan nem zárná ki az enyhébb területeken történő visszalazítás lehetőségét (jelenleginél lazább korlátozások), de ez nem életszerű, mert az enyhébb területeken is felfelé tart a járványgörbe, tehát a visszalazítás megbosszulhatná magát. De az is benne van a pakliban, hogy a különböző fertőzöttségű területek közötti átjárást korlátozzák.
Hirdetés