Koronavírus: a vakcina sem garancia semmire
Hirdetés
Egyre többen nyilatkozzák azt Magyarországon, hogy már a jövő év első negyedévében széles körben elérhetővé válhat az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcina. Egy biológus szerint azonban akár kora őszig is várnunk kell arra, hogy elinduljon itthon a tömeges vakcinálás, és ez sem feltétlenül oldana meg mindent.
Hirdetés
A vakcina megjelenése sem garancia a koronavírus-járvány megállítására – nyilatkozta Boldogkői Zsolt biológus az ATV Híradójának. A szakember emellett úgy véli, a vírusszkepticizmus is komoly gondokat okozhat még a jövőben.
Szerinte a társadalom 50-60 százalékos átoltottságával lehetne elérni a nyájimmunitást, a vírusszkepticizmus miatt azonban kérdés, hogy ez összejöhet-e.
Hirdetés
Az elhangzott dátumokkal szemben a szakember úgy véli: legkésőbb kora őszig jelenhet meg a tömeges oltásra bevethető vakcina. Valamint hangsúlyozta: nem mindegy, hogy az adott időpontra a teljes népesség számára rendelkezésre áll-e majd az oltás, vagy csak egyes kijelölt rétegek (például egészségügyi dolgozók) beoltása veheti majd kezdett.
Hirdetés
Korábban a kabinet közölte: három nyugati gyártótól 12 millió adag vakcina érkezhet az országba. Ebben már benne van a 95 százalékos hatékonyságú Pfizer-oltóanyag és az átlagosan 70 százalékos hatékonysággal bíró Astra Zeneca-vakcina is. Az orosz oltóanyagból is érkezett tíz dózisnyi, de mivel ezt a harmadik fázis befejezése nélkül törzskönyvezték, így a szakemberek egy része is fenntartásokkal kezeli. Pusztai Erzsébet, infektológus, egészésgügyi szakértő az ATV Start című műsorában ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: bármelyik vakcináról is beszélünk, mindegyiknek ellenőrizhetőnek kell lennie, és midnegyik vizsgálatait pontosan ismerni kell.
A Pfizer egyébként már beadta az engedélyezési kérelmet az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatalnak. Ha zöld utat kap a cég, akkor már december 11-én vagy 12-én megkezdhetik az oltások beadását az Egyesült Államokban.
Hirdetés