Magasabb a halálozási kockázat azoknál, akik nem fekszenek le időben

Hirdetés

Fotó: Pretty Little Liars

Késői lefekvés és a korai halál összefüggései: nem az alváshiány a fő okozó
A bagoly típusú emberek, akik hajlamosak későn lefeküdni, saját szokásaik miatt élhetnek rövidebb ideig. A helsinki Finn Foglalkozás-egészségügyi Intézet kutatója, Christer Hublin szerint a magasabb halálozási kockázatot az éjszakai ébrenléthez társuló dohányzás és alkoholfogyasztás okozza. A Chronobiology International című folyóiratban közzétett tanulmány a 2002-es finn iker-kohorsz adatait használja.

Hirdetés

A kutatók közel 24 ezer ikerpár életét és egészségi állapotát követték nyomon 1981 és 2018 között, hogy az egészséggel kapcsolatos viselkedésmintákat és a betegségek okait feltárják. A résztvevők jellemzésére az indításnál kérdéseket tettek fel arról, hogy mennyire érzik magukat “pacsirta” (korán kelő) vagy “bagoly” (későn fekvő) típusúnak. A résztvevők 10%-a határozottan bagoly típusúnak, míg 33%-uk inkább ilyennek minősítette magát. A pacsirta típusúak aránya a válaszadók között 29% volt, míg további 27,7% érezte magát kissé koránkelőnek.

A halálozási adatokat kiigazították az iskolai végzettség, az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a testtömegindex és az alvás időtartama szerint, majd megállapították, hogy a bagoly típusú életstílus körülbelül 9% -kal növeli a korai halálozás kockázatát a pacsirta típusú életstílusúakkal szemben.

Hirdetés

“Régóta ismert tény, hogy az éjszakázók hajlamosabbak erős ivásra, alkoholizmusra és más, például a dohányzásra” – mondta Bhanu Prakash Kolla, a Mayo Klinika alvásmedicinai központjának alvásgyógyász szakorvosa, aki nem vett részt a tanulmányban. Hozzátette, hogy a 9%-os megnövekedett halálozási arány jelentős, így más tényezők is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy ezek az emberek korábban halnak meg. “Például a bagoly típusú embereknek gyakran korán kell kelniük munka vagy iskola miatt, ami rövidebb alvási időt eredményez, és az alváshiány növelheti a kockázatot” – tette hozzá Kolla.

Hirdetés

Az emberi test cirkadián ritmusa, amely a melatonin szekréciójának kezdetét is meghatározza, és jelzi az alvás idejét, örökletes. A pacsirta típusú emberek általában jobban teljesítenek az iskolában és napközben aktívabbak, ami részben magyarázza az alacsonyabb szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A bagoly típusú embereknél viszont a melatonin később szabadul fel, ami lassabb nappali aktivitást eredményez. Náluk nagyobb a krónikus betegségek kialakulásának kockázata, és hajlamosabbak az ülő életmódra, lassabban égetik a zsírt, gyakoribbak az inzulinrezisztencia esetei. Továbbá, gyakrabban hagyják ki a reggelit, és hajlamosabbak a hasi elhízásra, ami szívbetegséget és 2-es típusú diabéteszt okozhat.

Az emberek képesek bizonyos mértékben módosítani saját kronotípusukat: minél több fénynek, lehetőleg természetes fénynek érdemes kitenniük magukat az ébredést követően. Este pedig minél kevesebb fénynek kellene kitenniük magukat, ami magában foglalja a televízió és a mobiltelefonok, számítógépek fényének elkerülését is. Érdemes korábban vacsorázniuk, mint amit megszoktak: a lefekvés előtti három órában nem javasolt étkezniük.

Forrás: Infostart a CNN nyomán
Borítókép: illusztráció

Hirdetés

Hozzászólások: