Megjelent a járványügyi szigorításokról szóló kormányrendelet
Hirdetés
Pénteken délután megjelent a koronavírus-járvány miatti védelmi intézkedések ideiglenes szigorításáról szóló kormány rendelet a Magyar Közlönyben.
A szabályozás értelmében közterületen, illetve nyilvános helyen mindenki köteles más emberrel a szociális érintkezést a lehető legszűkebb személyi körre korlátozni, és a másik embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot tartani. Továbbá kötelező lesz a maszkviselés, a védőeszközök típusát nem kötik meg, de az elvárás, hogy az az orrot és a szájat folyamatosan elfedje. Kivételt kaptak ez alól a hatévesnél fiatalabb gyerekek és az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személyek. Továbbá egyéni szabadidős sporttevékenység külterületen, valamint a települések belterületén vagy egyénileg, vagy az adott emberrel egyazon háztartásban élőkkel közösen folytatható csak. De könnyítés, hogy ezek során nem kell maszkot viselni.
A parkok – akár belterületen is -, az arborétumok és az erdők nyitva maradnak.
Az üzletek közül szinte mindennek be kell zárnia, de vannak kivételek:
-
az élelmiszerboltok, drogériák és patikák,
-
az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzlet
-
a mezőgazdasági üzlet, ideértve a műtrágyát értékesítő üzletet és a vágóhidat,
-
a kertészeti szaküzlet,
-
a piac,
-
a benzinkút,
-
a nemzeti dohánybolt,
-
és az újságos.
Valamint a szolgáltatók közül tovább üzemelhet a:
-
a közlekedési és a szállítási szolgáltatást biztosító irodák,
-
a magán egészségügyi rendelő,
-
a postai, a csomagküldő és a házhozszállítási szolgáltatás,
-
a totózó és lottózó szolgáltatást,
-
a jármű- és egyéb szervizek,
-
a temetkezési vállalkozó,
-
az állatorvos,
-
a közétkeztetési szolgáltatás (értsd: menza),
-
az ügyvédi irodák, a végrehajtók és a közjegyzők,
-
továbbá a ruhatisztítók.
Fontos kitétel, hogy a vendéglátóhelyeken az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében, az ehhez szükséges időtartamig megengedett, hogy a vásárló bent legyen.
A virágüzletek csak annyi kivételezést kapnak, hogy március 8-án nőnapon még árusíthatnak, aztán viszont nem nyithatnak ki.
Tilos – a kormány ígéreteinek megfelelően – a játékkaszinónak, illetve a kártyateremnek a látogatása és e helyszíneken – az ott foglalkoztatottak kivételével – a tartózkodás. Viszont az meglepő, hogy a jégpályák, az uszodák, az edző- és fitnesztermek, a sportlétesítmények a versenyszerűen sportolók számára edzésen vagy sportrendezvényen való részvétel céljából látogathatók.
A rendelet azt is részletezi, hogy a szabályozás ellen vétő kiskereskedőkre 100 000 forinttól 1 000 000 forintig terjedő bírságot szabhat ki a hatóság. Viszont akkor mentesülnek ez alól, ha nem rajtuk múlik, hogy az illető nem távozik a vevőtérből.
Azt is jelzik, hogy a munkáltatóknak – ez a közigazgatási foglalkoztatókra is vonatkozik – biztosítaniuk kell a dolgozók otthoni munkavégzésének lehetőségét.
Így működnek majd az iskolák
A köznevelési intézmények – az óvoda és a pedagógiai-szakmai szolgáltatást nyújtó intézmény kivételével – és a szakképző intézmények tantermen kívüli, digitális munkarendben működnek. Az óvodákban rendkívüli szünet van érvényben. A kollégiumok – a középfokú oktatási intézmények tekintetében – az oktatási intézmény igazgatója döntése szerint működnek.
A felnőttképzést a képzésben részt vevő személyek és az oktató közötti személyes találkozást nem igénylő kapcsolatban alkalmazott digitális eszköz segítségével megvalósuló módon, vagy zárt rendszerű elektronikus távoktatás, illetve távoktatás formájában kell megszervezni. A felnőttképzésben vizsga nem szervezhető. A rendelet hatálybalépésekor már megkezdett és folyamatban lévő, illetve újonnan meghirdetett vizsgát el kell halasztani.
A jogi szakvizsga – az arról szóló rendelet szerint – szervezhető meg.
Hirdetés