Merkely Béla elmondta, hogyan kezelte magát, miután elkapta a koronavírust

Hirdetés

A rektor szerint nagyjából március-április környékére túl tudunk lenni ezen a koronavírusjárványon.

A Semmelweis Egyetem rektora is átesett a koronavíruson. Merkely Béla korábban azt hitte, hogy könnyű lefolyással túlesik a betegségesen, viszont a harmadik napon nagy fájdalmai és láza lett, valamint a gyengeség is jelentkezett nála – erről az ATV Egyenes Beszéd című műsorában beszélt a rektor.

Hirdetés

Mint mondta, a fertőzés korai szakaszában tud segíteni a remdesivir, ami félrevezeti a vírus sejtjeinek osztódását.

Figyelni kell a tüneteket és folyamatosan nézni magunkat, mert, ha rosszabbodik az állapot, akkor el kell menni a kórházba, és meg kell kapnia a terápiákat. A favipiravir enyhe, középsúlyos esetekben hatékony. Merkely úgy gondolja, hogy a legfontosabb az időzítés. Problémának látja, hogy miután a betegek későn jelentkeznek, kicsit későn kapják meg a szükséges gyógyszert.

A rektor egyébként az oxigénmérőt ajánlotta, amin le lehet mérni, hogy mennyi az oxigénszaturációnk, ha ez az érték 90 százalék fölött van, akkor nagy baj nincsen – mondta Merkely.

Hirdetés

A professzor otthonában saját magát kezelte, de kollégái is számos tanáccsal ellátták. Elsősorban a vitaminokra helyezte a hangsúlyt, C és D vitamint szedett, valamint a perifériás idegrendszert érintő fájdalmai miatt B vitamint is, ezen kívül vérhigító terápiát alkalmazott, és ágyban maradt. Ajánlott még egy pár ezer forintért beszerezhető, az ujjunkra csiptethető oxigémmérő eszközt (pulzoximéter), amivel le lehet mérni, mennyi az oxigén szaturációnk. „Ha ez kilencven százalék felett van, akkor nagy valószínűséggel nagy baj nincsen” – mondta Merkely Béla.



Hirdetés