Miért együnk sok paradicsomot?

Hirdetés

A paradicsom a világon az egyik legelterjedtebb zöldség, saláták, szendvicsek elengedhetetlen alapanyag. Most azonban japán kutatók találtak egy olyan vegyületet a paradicsomban, mely védelmet nyújthat bizonyos érbetegségekkel szemben.

Ennek a bizonyos vegyületnek a legfontosabb szerepe, hogy segít megakadályozni az ún. diszlipidémiát, mely magas vérzsír és koleszterin értékeket jelent.

A diszlipidémia egy kifejezetten sunyi kórkép, hiszen nem okoz különösebb tüneteket, azonban jelenléte súlyos érbetegségekhez vezethet. Ezeknek a betegségeknek a megelőzése érdekében fontos, hogy megakadályozzuk a zsírok és a koleszterin felgyülemlését az erekben.

Hirdetés

A paradicsomban lévő számos vegyületről eddig is tudtuk, hogy pozitív hatást gyakorol az egészségre. A 9-oxo-octadecadienoic sav azonban elősegíti a zsírsav oxidációt és hozzájárul a zsíranyagcsere megfelelő szabályozásához. A kutatások egyértelműen azt mutatták, hogy a vegyületnek anti-diszlipidémiás hatása van, a paradicsom tehát segíthet bizonyos érbetegségek megelőzésében.

Egy olyan vegyület, melynek szerepe van a sokszor elhízás okozta krónikus betegség megelőzésében, különösen nagy jelentőséggel bír.

A kutatás vezetője mindenkinek azt javasolja, hogy a paradicsomot mindenképpen építse be étrendjébe. A kutatások fényében úgy tűnik, a mediterrán paradoxon egyre inkább megszűnik paradoxonnak lenni (a legtöbb paradicsomot a mediterraneumban fogyasztják).

Forrás: Molecular Nutrition & Food Research

/ drtihanyi.hu

Hirdetés

Hozzászólások: