Most jött! Ausztriában már evakuálni kell a helyieket az árvizek miatt
Hirdetés
A közép-európai régióban, különösen Alsó-Ausztriában, súlyos árvízi helyzet alakult ki a tartós heves esőzések és viharok következtében. Az árvízveszély miatt több alsó-ausztriai települést már katasztrófasújtott területnek nyilvánítottak, és szombat estére a helyi lakosságot evakuálták. Bécsben is megáradt a Duna, több épület pincéjét elárasztva, amelyek közé tartozik a fővárosi tűzoltóság is, melyet szombaton délutánig több mint 400 alkalommal riasztottak.
Hirdetés
A helyzet hasonlóan súlyos a szomszédos Csehországban és Lengyelországban is, ahol Brnóban több mint 180 beteget kellett kimenekíteni az árvíz sújtotta kórházból, míg Lengyelországban Kałkówban a tűzoltóknak kellett kimenteniük egy nőt az autójából. Az osztrák tűzoltóság is több helyszínre vonult ki, különösen a burgenlandi településeken folytatnak intenzív védekezést.
A víztározók töltése is gondot okoz, az Ottensteini víztározó például ki fog folyni a nagy mennyiségű csapadék miatt, ezáltal az északi Kamp folyó megáradása borítékolható. Ez különösen érinti a Kamptali borvidéket, ahol a lakosságot már evakuálták.
Hirdetés
A helyi hatóságok rekordmértékű áradásra számítanak, amilyet az országban száz éve nem tapasztaltak. A Duna menti települések is veszélyzónába kerültek, ahol az időjárási viszonyok további romlása esetén széleskörű károkat okozhatnak. Az osztrák kancellár, Karl Nehammer szerint a hadsereg készen áll akár ezer katona mozgósítására a hétvégén.
Míg a helyzet Alsó-Ausztriában kritikus, az ország hegyvidékein a Boris nevű ciklon okozta havazás is problémákat jelent. Stájerországban szombat reggelre több mint 4000 háztartás maradt áram nélkül. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a Tirol közelében egy német házaspárt mentőalakulatok indultak keresni, akik a rossz időjárási körülmények ellenére túrázni indultak.
Hirdetés
A szélsőséges időjárási viszonyok nem csak Ausztriát, hanem a szomszédos országokat is sújtják, így Salzburgban, Csehországban és Romániában is komoly károkat és emberéleteket követeltek az áradások és viharok. Magyarországon is orkánerejű szélvihar várható a Dunántúlon, különösen Sopron térségében és a Balaton környékén, ahol 110-120 km/órás széllökésekkel kell szembenézniük a lakosoknak.
Es ist soweit: Erste Flüsse in Niederösterreich überschreiten nun die 30-jährliche Hochwassermarke – etwa die Lainsitz im Waldviertel.
Und die kommenden 48 Stunden bringen gerade im Osten noch einmal extreme Niederschlagsmengen.
(Bilder: Stadtgemeinde Weitra) pic.twitter.com/ZfekYSLqPt— wetterblog.at (@wetterblogAT) September 14, 2024
Forrás: Telex
Hirdetés