Parlagi sasfiókát mentettek meg a haláltól a természetvédelmi őrök
Hirdetés
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság honlapján osztották meg a hírt, hogy természetvédelmi őreik sikeresen megmentettek egy parlagi sasfiókát a biztos pusztulástól. Egy gazdálkodó értesítette a Dél-Hevesi Tájegység természetvédelmi őrszolgálatát, miután a viharos időjárás következtében leszakadt egy ismert parlagi sasfészek Poroszló térségében, és a benne található fiókák a földre zuhantak.
Hirdetés
A gazdálkodó, Bánrévi Dániel, aki a fészeket és a fiókákat megtalálta, betakarítási munkái közben találkozott a szomorú látvánnyal. A nemzeti park munkatársai a helyszínre érkezve megerősítették a gazdálkodó által elmondottakat. A fészek, amely egy monumentális nyárfa tetejére épült, nem bírta az esőt és az erős széllel járó nagy terhelést, így a földre zuhant.
A korábbi megfigyelések szerint a fészekben volt két, 7-8 hetes parlagi sasfióka, közülük az egyik sajnos elpusztult. A másik fióka viszont, bár éhesen és soványan, de egészségesen várta a mentőcsapatot. Az átvizsgálások során kiderült, hogy a szülők nem etették tovább a fiókát a földön, így az őrök döntöttek úgy, hogy kimentik és gondoskodnak róla. A fióka felerősítése és megetetése vált az elsődleges feladattá.
Hirdetés
Sajnos, a viharos időjárás miatt nem csak ezen a fészekaljon keletkezett kár. Mezőszemere térségében egy másik parlagi sasfészek is hasonló sorsra jutott. A változó időjárás komoly kihívást jelent a természetben költő madarak számára. A szakemberek ezért egyeztetést kezdtek többek között a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület parlagi sas fajvédelmi koordinátorával, Dr. Horváth Mártonnal és a Jászberényben működő Sasközpont munkatársaival.
Az utóbbi időben a viharok a Jásszágban is komoly károkat okoztak, beleértve a parlagi sasfészkek és vércsetelepek károsodását is. Az életben maradt sasfiókát ezért a jászsági kollégákhoz szállították, ahol egy másik fészekleszakadásból származó fiókával együtt egy épségben maradt fészekben helyezték el. Fontos, hogy a fiókák kirepülése előtt, ami várhatóan egy hónapon belül esedékes, stabilan illeszkedjenek be az új helyükre és a pótszülők segítségével elsajátítsák a repülést és a sikeres zsákmányolást.
Hirdetés
A parlagi sas fokozottan védett ragadozó madár, melynek természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft. A természetvédelmi őrszolgálat feladata és kötelessége a rá bízott természeti értékek megóvása.
Hirdetés