Rendkívüli hír! Földrengés volt a Balatonnál – Ez állhat a földrengés hátterében:

Hirdetés

Fotó: btk.pte.hu

Földrengés volt a Somogy vármegyei Balatonkiliti határában kedden 23:27-kor – közölte a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma az MTI-vel szerdára virradó éjszaka.

Mint írták, a 2,1 magnitúdójú földmozgást a lakosság is érzékelte Siófokon és Balatonföldváron is.

Hirdetés

Mi állhat a földrengés hátterében?

A földmozgás hátterében a Balaton környezetének földtani felépítése rejlik. A Balaton vize alatt több méternyi laza iszapos üledék található, amely az utolsó eljegesedés után, mintegy 15 ezer éve rakódott le. Ez alatt pedig olyan üledékek helyezkednek el, amelyek a Pannon-tóban, csaknem 8–8,5 millió évvel ezelőtt képződtek. A sekélyebb rétegek alapján mélybeli szerkezetre is következtetnek, és más vizsgálatok is kimutatták, hogy a Balaton alatt több Északkelet-Délnyugati irányú, a parttal párhuzamos vetőzóna húzódik, amely metszi a Pannon-tó üledékes kőzeteit.

Hirdetés

„A vetők mozgása olyan, hogy a két kőzetblokk a földfelszínnel párhuzamosan mozgott el egymás mellett: ezeket a vetőket eltolódásnak nevezzük. Mivel a Balaton alatt több ilyen eltolódásos zóna húzódik, és egy jelentős található a parttól kb.10 kilométerre dél-keletre – ezt Balaton-vetőnek is nevezzük, bár nem a tó alatt, hanem mellette húzódik. Ezt a vetőt már más módszerekkel is vizsgálták, és kiderült, hogy egy igen fontos szerkezeti határt jelent: a két oldalon jelentősen eltérnek a földtörténet középidejéből és a harmadkorból származó kőzetek. Az elkészített felszín alatti rétegeket mutató térképek alapján Balaton-vetőt délnyugat felé egészen az Alpokig követhetjük, ahol szintén egy igen fontos lemeztektonikai határt alkot. A Balaton-vető mentén a mozgás iránya többször változhatott, és fiatal aktivitására már korábbi munkák is következtettek” – magyarázzák.

Hirdetés

Valószínűleg ezen egymással és a parttal is párhuzamos eltolódások közül mozdulhatott meg valamelyik, bár az sem kizárt, hogy az eltolódásokkal kis szöget bezáró normálvető aktivitásával van dolguk.

Ez a földrengés emlékeztet bennünket arra, hogy a Balaton környezete geológiailag aktív terület. Az ilyen események nemcsak tudományos szempontból fontosak, hanem a lakosság tájékoztatása és felkészítése szempontjából is, hiszen az ilyen mozgások kockázatot jelenthetnek a mindennapi életben.

Hirdetés

Hozzászólások: