Rendkívüli intézkedéseket vezettek be a Hajdú-Bihar vármegyei járvány miatt

Hirdetés

Fotó: AI-generált illusztráció

A kontaktkutatás szerint több száz kontaktszemély is érintett lehet

Járványhelyzet alakult ki Hajdúhadházon, miután több hepatitis A-fertőzést is azonosítottak a településen. A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal Balmazújvárosi Járási Hivatala már megtette a szükséges intézkedéseket a fertőzés terjedésének megfékezése érdekében.

A város hivatalos honlapján közzétett tájékoztatás szerint a megbetegedések száma egyelőre pontosan nem ismert, de a kontaktkutatásban részt vevő önkormányzati dolgozók információi alapján körülbelül húsz beteg és több száz kontaktszemély érintett lehet.

A hepatitis A egy fertőző májgyulladás, amely elsősorban szennyezett kézzel, élelmiszerrel vagy vízzel terjedhet, ezért a hatóságok most fokozott figyelmet kérnek a személyes higiénia betartására.

A járási hivatal közölte, hogy a járvány megfékezése érdekében több intézkedést is bevezettek a városban. Az önkormányzati fenntartású intézmények bejáratainál kézfertőtlenítő pontokat alakítottak ki, emellett az érintett családok fertőtlenítő- és tisztítószereket tartalmazó csomagokat kaptak.

“Kérjük a város lakosait, hogy fokozottan figyeljenek a személyes higiénia fenntartására. Az önkormányzati fenntartású intézmények épületeinek bejáratainál biztosítjuk a kézfertőtlenítés lehetőségét fertőtlenítő pontok kialakításával”

Az önkormányzat hangsúlyozta, hogy a kiosztott csomagokat az ÁNTSZ ajánlásai alapján állították össze.

A Webbeteg tájékoztatása szerint a hepatitis A-fertőzések nagy része tünetmentesen zajlik, különösen gyermekeknél és egészséges felnőtteknél. Ettől függetlenül a fertőzött személy ugyanúgy továbbadhatja a vírust, ami jelentősen hozzájárulhat a gyors terjedéshez.

A tünetes eseteknél leggyakrabban:
fáradtság, levertség, rossz közérzet;
étvágytalanság, hányinger, hányás, fogyás, esetleg hasmenés vagy székrekedés;
a szag- és ízérzékelés megváltozása,
mérsékelt láz,
ízületi fájdalom,
jobb bordaív alatti fájdalom is előfordulhat.

Az egészségügyi portál szerint a kezdeti tünetek elmúlása után további panaszok is kialakulhatnak. Ilyen lehet a sárgaság, a sötétbarna vizelet, a világos széklet, a viszketés vagy akár a bőrkiütés is. A fertőzés során a máj megnagyobbodhat.

A helyi önkormányzat és a kormányhivatal lakossági tájékoztatót is kiadott a járvány miatt. Ebben arra figyelmeztetnek, hogy a legfontosabb védekezési forma a megelőzés és az alapos kézmosás.

A tájékoztató szerint minden vécéhasználat után, étkezések előtt és udvari játék után is szappanos kézmosás szükséges. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a vécéket, kilincseket és csapokat naponta többször fertőtleníteni kell.

A hatóságok azt is hangsúlyozták, hogy nem mindenki kap védőoltást: csak a betegek közvetlen családtagjai és a kijelölt kontaktszemélyek részesülnek oltásban.

A lakossági tájékoztató külön kitér arra is, hogy figyelni kell az olyan tünetekre, mint a szemfehérje besárgulása, a barna vizelet vagy a hasi fájdalom. A hatóságok arra kérik a szülőket, hogy ilyen tünetek esetén azonnal forduljanak orvoshoz gyermekükkel.

A közlemény szerint a járvány megfelelő higiéniai szabályokkal és rendszeres fertőtlenítéssel megállítható.



Hirdetés