Rossz hírt jelentettek be a koronavírusról a magyar hatóságok! Erre nem készültünk fel…

Hirdetés

A Heim Pál kórház főorvosának drámai szavai: már csecsemőket is támad a koronavírus!

Azt már eddig is tudtuk, hogy egyre fiatalabbakat támad meg a koronavírus, mióta elkezdett mutálódni és berobbant a harmadik hullám, de dr. Szabó László, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet belgyógyászatának osztályvezető főorvosa az alábbi információkat osztotta meg a Blikknek adott interjújában.

Hirdetés

„A korábbi időszakban is voltak Covid-pozitív betegeink, de azok többsége valamilyen egyéb gyerekbetegség miatt került be, nem „covidos” tünetekkel. Enyhe légúti tünetek, láz és „mellékesen” Covid-pozitivitás kísérte a tüneteket. Csak kisebb számban volt szükség a Covid fertőzés okozta légúti tünetek miatt kórházi felvételre. Most viszont az a jellemző, hogy sokkal több olyan gyermek jön, akinek tipikus ”covidos” tünetei vannak: elhúzódó láz, nagyon rossz közérzet, szaglásvesztés, köhögés, tüdőgyulladás. Jobban megviseltek, betegebbek, akik most érkeznek hozzánk.„ – mondta dr. Szabó László, de van ennél rosszabb is.

Egyre több csecsemő veszélyeztetett (fotó: MTI/Mónus Márton)

Mindenkit megbetegít

”A járvány korábbi szakaszaiban inkább serdülőkorúak voltak, most viszont már fiatalabb életkorban is jönnek. Ez azt jelenti, hogy két-három hetes újszülöttek is vannak köztük. A szülők elkapják a koronavírust, a csecsemő ott él velük egy családban, és csakhamar nála is jelentkezik a láz, az étvágytalanság, a rossz közérzet, a PCR-tesztje pedig pozitív lesz. Csecsemőkorútól a 18 éves gyerekig minden betegünk van most. (…) Amikor a vírus korábban bekerült egy családba, legfeljebb egy embert betegített meg – most viszont mindenkit megbetegít. Sokkal erősebb a fertőző képessége.„

A Heim Pálban alapvetően tüneti kezelést alkalmaznak. Ha például a gyerek lázas, akkor lázcsillapítót kap; ha légzési problémái vannak, akkor adunk oxigént is neki. Most azonban néhány gyerek lélegeztetőgépre is került. ”Szerencsére mindegyikőjük eredményes lélegeztetés után, javuló állapotban le is kerülhetett onnan„ – tette hozzá, kiemelve, hárman kerültek eddig lélegeztetőre.

Hirdetés

Megháromszorozódott a számuk

Az osztályvezető főorvos elmondta, a korábbiakhoz képest az elmúlt hat hétben körülbelül megháromszorozódott a koronavírus miatt bekerült gyerekek száma.

”A Covid fertőzöttek ellátására elkülönített ágyakon növekszik a forgalom és az itt kezelt gyermekek kezelési ideje is hosszabbá vált, mint korábban, mert a tüdőgyulladások kezelése több napot is igénybe vehet.„

Életveszélyes utóhatás

”Sajnos gyakori a MIS-C nevű, több szervet érintő gyulladásos eltérés, amit Covid utáni betegségnek tekintünk. Ezt már az első-második hullám után is tapasztaltuk. A többszervi gyulladás általában két-három héttel a koronavírusos megbetegedés után jelentkezik. Egy hétig tartó magas láz, nagy fokú fáradékonyság, nagyon rossz közérzet lép fel, és a beteg nagyon gyengének érzi magát. A MIS-C a szívizmot is megtámadhatja, ilyenkor alacsony vérnyomás, keringési problémák jelentkezhetnek. Kialakulhat olyan hasfájás, amit már-már a vakbélgyulladáshoz lehet hasonlítani. Ezek a vezető tünetek. Azt mondjuk, a legalább három napon át tartó lázhoz minimum két tünetnek kell társulnia, hogy a MIS-C felmerüljön. Hasfájás, légúti tünetek, bőrtünetek (bőrgyulladás, kiütés) és kötőhártya-gyulladás. Ebben az esetben mindenféleképpen kórházi vizsgálatra és kezelésre van szükség.„ – avatott be a részletekbe.

Ezeknek a gyerekeknek majdnem a fele intenzív osztályra is kerül, mert keringés-támogatásra van szükség, szíveltéréseik lehetnek.

”Az elmúlt fél évben közel 50 ilyen betegünk volt, szerencsére mindenkit meg tudtunk gyógyítani. Immunglobulinokat, szteroidokat kellett alkalmazni, néhány gyermek lélegeztetésre és intenzív osztályos kezelésre, keringés támogatásra is szorult. A MIS-C tehát egy súlyos, életet veszélyeztető szövődménye a koronavírusnak. A többszervi gyulladásos esetek még az első-második hullámban tünetszegényen, vagy tünetmentesen lezajlott Covid-fertőzések után is jelentkeztek. Most, a harmadik hullámban két-három hét múlva várjuk ezeket a gyerekeket, és akkor fogjuk látni, hogy ez a súlyosabb Covid milyen késői következményeket okoz.„

Hirdetés

Van elég hely

”A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetet már az első pillanatban gyermek Covid-központnak jelölték ki, országos sürgősségi belépési pontja vagyunk a covid-fertőzött és a többszervi gyulladásos (MIS-C) betegek gyermekek intenzív gyógyítására. E mellett az egész országból fogadunk műtüdő (ECMO) kezelésre is gyermekeket. Változatlanul és biztonságosan fogadjuk és gyógyítjuk a nem covidos gyermekeket is, mint országos ellátóhely fenn tartjuk valamennyi ügyeleti ellátásunkat. A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetnek van 520 ágya mindenféle betegekre, és ha szükséges, akkor át tudunk csoportosítani. Nem tartok attól, hogy a kapuban áll a gyerek, és nem lesz hova lefektetni.„ – mondta megnyugtatólag a szakember.

Forrás: blikk.hu

Hirdetés

Hozzászólások: